С азот или сгъстен въздух да напомпим гумите за зимата?
Днес можете да забележите, че в много сервизи и бензиностанции предлагат помпане на гумите освен със сгъстен въздух и с азот. Обикновено попмането на гуми с азот не излиза много по-скъпо, а и някои магазини го правят безплатно, когато ви продадат нов набор от гуми. Използването на компресиран азот вместо на сгъстен въздух не е нещо ново. Военните, търговските самолети, състезателните автомобили и дори совалката го използват в продължение на години.
Дотук добре, но каква е разликата между простия въздух и азота? Атмосферата на Земята се състои предимно от азот (78%), а остатъкът е смес от кислород (21%), заедно с малък процент озон, аргон и въглеродни газове. Премахването на кислорода също така означава, че премахвате и вода, защото водата се състои от две части водород и една част кислород. Следователно, това означава, че използването на чист азот в гумите предпазва от корозия (още за нея по-долу), но има също и други предимства.
Ползите на азота
Каква е голямата полза? Азотният газ е по-плътен от кислорода или сгъстения въздух. Поради тази причина по-големите молекули избягват по-трудно от гумите, което води до по-малка загуба на налягането след време. В ръководството за употреба на Michelin се посочва, че една гума, напомпана с азот губи налягане три пъти по-бавно в сравнение с една напомпана с въздух под налягане. Друг производител, Ingersoll Rand, отива още по-далеч: „Изпускането от страничната стена на гумата е от 30 до 40% по-малко при азота, отколкото при кислорода. Затова напомпаната с азот гума поддържа налягане по-дълго”. Още по-голяма полза може да бъде фактът, че азотът предотвратява окисляването поради липсата на вода. Окисляването води до отделяне на протектора, но и води до корозия на джантата. Не вярвате ли? Забравете да изпуснете въздушния компресор след няколко дни на използване и ще видите точно колко вода има в сгъстения въздух.
Друга полза, която привържениците на азота изтъкват, е фактът, че азотът е малко по-лек от въздуха. На теория това ще намали теглото и разходът на гориво ще падне. Има и уловка обаче: разликата в теглото е по-малко от четири на сто от газа в гумите. Това изчисление води до намаляване на теглото с по-малко от 30 грама за повечето превозни средства.
Атмосферният въздух и азотът се държат по един и същи начин по отношение на промяната на налягането за всеки 10 градуса промяна в температурата на околната среда. Но азотът разпръсква топлината много по-бързо от атмосферния въздух. Това води до намаляване на топлината в гумата. Това е една от основните причини азотът да се използва в състезания като Формула 1. Също така, азотът не поддържа горенето. Това е и причината в самолетите да се използва азот в гумите. Прегрятата самолетна гума, напълнена с въздух под налягане, може да се взриви по време на кацане. Въпреки това, в лек автомобил шансовете гумата да се взриви и след това запали са изключително малки.
Много изследвания показват, че мнозинството от щофьорите рядко, ако изобщо, проверяват налягането на гумите си и обикновено ги помпят, когато гумата е видимо спаднала. Според изследване на Bridgestone, над 93 на сто от всички автомобили в Европа са с недостатъчно напомпани гуми. В разходи за гориво това се изчислява на нещо от порядъка на 2 млрд. плюс литра гориво годишно. А за индивидуалния автомобил ненапомпаните гуми водят до намаляване на пробега с около 3%. В днешни времена това не е нещо, което може да се отмине с лека ръка.
Азотът, който определено „бяга” по-трудно от гумата очевидно може да допринесе до стабилизиране на налягане в гумите. Но от друга страна това може да се постигне и със седмични проверки на налягането в гумите – работа, която със сигурност не е трудна и нещо, което всеки може да изпълни.
В крайна сметка азотът за вас ли е? Това зависи напълно от вас, но във всички случаи проверявайте налягането на гумите си редовно.
бутон за споделяне в социални мрежи
Сходни статии: